Features
Deep Cycle 25Ah Lithium 48 Volt Golf Cart Batteries
New high performance sealed cylindrical cell
Low self-discharge remains 97% capacity after the first 3 months
Robust design in an insulated and waterproof casing (IP65)
Longer service life compared to lead-acid
Save time and increase productivity with fewer downtime thanks to superior charge/discharge efficiency
Free of maintenance
Parameters
| Item Name | Deep Cycle 25Ah Lithium 48 Volt Golf Cart Batteries |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP4825 |
| Nominal Capacity | 51.2V |
| Nominal Voltage | 25A |
| Energy | 1280Wh |
| Charging Voltage | 14.6V |
| Discharging cut-off Voltage | 10.0V |
| Charging mode | CC/CV |
| Charging Curre | 15A |
| Max Charging Current | 25A |
| Discharging Current | 15A |
| Max Continuous Current | 25A |
| Max Pulse Current | 50A(≤3s) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimension | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Lift Time | 10 ~ 15 year @+25℃ |
| Charge Temperatur | 0℃~+45℃ |
| Discharge Temperature | -20℃~ +60℃ |
| Storage Temperature | -10℃~+45℃ |
Applications of the LiFePO4 Batteries

Why Choose MANLY?
Supply tailor-made solutions provided by our experienced team and professional engineers.
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
The strict quality inspection process from IOC to OQC.
All battery cells and packs are manufacturing by ourselves.
Customers feedback

FAQ
Q: What about the lead time?
A: If it has in the stock, samples need 3~5 days, if not, samples need 20~25working days; mass production will be around 10 ~ 15 working days, it depends on the battery is a normal one or a custom one.
Q; Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: Can we visit the MANLY Battery factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Samples are available?
A: We are honored to offer you samples for testing.
Q: How can Manly guarantee the quality?
A: Always a pre-production sample before mass production; Always full Inspection before shipment.
Hot Tags: lithium 48 volt golf cart batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












