Features
Lithium 12V 50Ah Battery Used in Solar Street Light
Lightweight and large capacity
Can store at any state of charge without degradation
The lithium battery is 2/3 lighter than a lead battery
3500+ cycles @80% DoD for an effectively lower total of ownership cost
Internal battery management system for safe charging and discharging.
Operation as many needed in parallel
Support for Series application expansion (up to 51.2V)
Parameters
| Item | Lithium 12V 50Ah Battery Used in Solar Street Light |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1250 |
| ELECTRIC SPECIFICATION | |
| Nominal Capacity | 50Ah |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Cut-off Discharge Voltage | 10V |
| Full Charge Voltage | 14.6V |
| Max. Charging Current | 25A |
| Max. Continuous Discharging Current | 50A |
| Max Pulse Current | 100A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| MECHANICAL SPECIFICATIONS | |
| Dimensions (L*W*H) | Customizable |
| Weight | Customizable |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| OTHERS | |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃ |
| Discharging:-20 ~ +60℃ | |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Humidity | 5% to 95% relative humidity |
| Warranty | 3 Years (enable to prolong) |
Applications of LifePO4 battery packs


Why Choose MANLY?
1. Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
2. MANLY has around 60 engineers in structural, software, and hardware, they are all in the lithium battery field within around 8-10 years.
3. Make great efforts to develop new products and new technology
4. Very stable quality, we have many projects around the world, Like the USA, Germany, Australia, Poland, etc.
5. Factory Overview


6. Customers Feedbacks


FAQ
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: What's the payment term?
A: You can pay via T/T, L/C at sight, PayPal, Western Union, Cash, etc., 100% T/T in advance for samples. For large quantities, 30% T/T in advance as soon as the order is confirmed and the balance before shipping via T/T or L/C, etc.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: NIt depends on order quantities. Usually, we can deliver goods within 10 - 15 working days for small orders, for more QTY. order, let's confirm when you place official order.
Q: What's the MOQ limit?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cells usually according to the stock. Different order quantity has different prices
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Uaually 3 years.
Hot Tags: battery used in solar street light, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












