Features
Deep Cycle Lithium 12V 60Ah Rechargeable Batteries for Outside Lights
New high performance sealed LiFePO4 battery cell
Internal battery management system for safe charging and discharging
No Lead, no heavy metal, no toxic element
Wide temperature performance
Calendar life > 10 years
Robust design in an insulated and waterproof casing (IP65)
Parameters
| Item | Deep Cycle Lithium 12V 60Ah Rechargeable Batteries for Outside Lights |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP1260 |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 60Ah |
| Usable Capacity | 768Wh |
| Charge Voltage | 14.6V |
| Discharge Voltage | 10.0V |
| Charge Current | 30A |
| Discharge Current | 30A |
| Peak Current | 120A (3S) |
| Dimension | Customized |
| Weight | Customized |
| Cycle time | 3500+ cycles |
| Lifetime @+25℃ | 10 ~ 15 years |
| Working Temperature | -20℃~60℃ |
| Protection Class | IP65 |
Applications of LiFePO4 Batteries


Why Choose MANLY?
All batteries(Cells and packs) are directly produced and sent out by our factory.
We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements.
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.
Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time.
Factory Overview

FAQ
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q: How to place an order?
A: Firstly, let me know your detailed requirements and applications. Secondly, we will quote it according to your requirements or our suggestions. Thirdly, the customer confirms the samples and place a deposit for formal order. Fourthly, we according to your quantity arrange the production schedule.
Q; Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE, REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Hot Tags: rechargeable batteries for outside lights, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












