Features
12V Lithium Battery Pack for Solar Lights
1. Clean and Green energy, no toxic material contained
2. After 2000 cycles, there is 85% remaining capacity
3. No memory effect, highly efficient charge anytime, no reduction of capacity
4. Operation temperature from -20 ~ +60°C
5. Easy replacement for the lead-acid battery
6. Good performance at high-temperature resistance
7. High energy density cells with good performance
Parameters
| Item | 12V Lithium Battery Pack for Solar Lights |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP1230 |
| Nominal voltage | 12.8V |
| Nominal capacity | 30Ah |
| Cell type | Cylinder/Prismatic |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Working current | 6A/0.2C |
| Maximum continuous discharge current | 30A/1C |
| Pulse discharge current (less than 1 second) | 60A/2C |
| Discharge end-off voltage | 10V |
| Charging end-off voltage | 14.6V |
| Standard charging current | 6A/0.2C |
Maximum charging current | 10A |
| Operating temperature | Charge: 0 to 45 °C Discharge:-20 to 60°C |
| Dimension | Can be customized |
| Weight | Customized |
NOTICE: We have kinds of choices with the BMS and connectors to support this Lifepo4 battery (12V Lithium Battery Pack for Solar Lights ). Depends on the working current and operating voltage of your solar lights.
Voltage and capacity also can be customized, for more details please chat with us or send an inquiry.
Applications


Why Choose MANLY?
1. Customers' Feedback
Our R&D team has tested your solar inverter, solar charge controller, solar panel, and battery, they are satisfied with the performance of the sample. All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.
2. Strength advantage
Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
3. OEM & ODM
OEM and ODM orders are welcome, please kindly send us your detailed requirements(Application, Voltage, Capacity, Current and etc.) and we will make your ideas into rea
4. After-Sale
Timely provide tracking information during the delivery. For any defectives, we provide free ones along with your next order.

FAQ
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods have been shipped.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: How to proceed order with you?
A: Firstly let us know your requirements or application. Secondly, we quote according to your requirements. Thirdly customer confirms the specifications or the samples and makes a deposit for the order. Fourthly We arrange the production.
Hot Tags: battery pack for solar lights, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












