Features
12V 36Ah Solar Powered Battery for Lights
1. Compared with a lead-acid battery, the LiFePO4 battery has a higher capacity, lighter, and much better
2. At 30% discharge approx. 3,500+ charging cycles
3. Can store at any state of charge without degradation
4. High lifespan: 10 years and more
5. Embedded BMS (Battery Management System)
Specifications
| Item Name | 12V 36Ah Solar Powered Battery for Lights |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1236 |
| Material | LiFePO4/Lithium iron phosphate |
| Rated Voltage | 12.8V |
| Rated Capacity | 36Ah |
| Dimensions (L x W x H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Max Continuous Discharging Current | 36A/Customized |
| Peak Discharge Current | 72A for 3 seconds/Customized |
| Charging Limited Voltage | 14.6V |
| Max Charging Current | 18A |
| Recommended Charge Current | 7.2A |
| Lifetime @+25℃ | 10 ~ 15 years |
| Protection Class | IP65 |
Applications
E-car, Golf troller/car, E-bike, Scooter, RV, AGV, Marine, Tourist car, Caravan
Wheelchair, E-truck, Floor Cleaner, E-walker
Energy Storage
Solar/Wind power system
Signal system, emergency lighting system, security system
Replace the 3V disposable lithium battery and 9V nickel-cadmium or nickel-metal hydride rechargeable batteries in the camera (the same size)

Why Choose MANLY?
1. Dedication
Strong manufacturing capability, excellent automatic production equipment
2. OEM/ODM Customized
We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements
3. Laboratory
Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
4. After-sales Services
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
FAQ
Q: Who are Manly Battery?
A: Manly Battery is based in Guangdong, China, starting in 2009, sell to North America (90.00%). There are a total of over 2000 people in our factory.
Q: Can I have a sample order for Battery?
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods have been shipped.
Q: Does your battery pack include BMS? Can we use it for a car?
A: Yes, our battery pack include BMS, you can use it for low-speed car only or aux. power for a standard car. Do not use it for standard cars directly, that will need more complex design BMS for the pack.
Q: What’s your payment term?
A: TT, L/C, West Union, etc.
Hot Tags: solar powered battery for lights, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












