Features
12V Lithium Solar Street Light Battery Replacement
12V battery pack – Lithium-Iron-Phosphate (LiFePO4) – 42Ah
Cost-effective - will last 5x longer than an equivalent SLA or VRLA battery
Maintains higher voltage during discharge than lead-acid
Ultra-safe Lithium Iron Phosphate chemistry
Ultra-long cycle life & Lightweight
No memory effect & environmental friendliness.
Parameters
| Item Name | 12V Lithium Solar Street Light Battery Replacement |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1242 |
| ELECTRIC SPECIFICATION | |
| Nominal Capacity | 42Ah |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Cut-off Discharge Voltage | 10V |
| Full Charge Voltage | 14.6V |
| Max. Charging Current | 20A |
| Max. Continuous Discharging Current | 42A |
| Max Pulse Current | 80A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| MECHANICAL SPECIFICATIONS | |
| Dimensions (L*W*H) | Customizable |
| Weight | Customizable |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| OTHERS | |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃ |
| Discharging:-20 ~ +60℃ | |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Humidity | 5% to 95% relative humidity |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of LifePO4 battery packs


Why Choose MANLY?
1. 12+ years production and management experience
2. Flexible customizing and manufacturing accepted.
3. Original factory quality and long-term cooperation to reach a win-win relationship.
4. 3 years warranty, provide lifelong technical service support
5. Factory Overview


6. Customers Feedbacks


FAQ
Q: what kind of product quality does your factory offer?
A: We offer the most competitive prices with the best quality.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: What's the payment term?
A: For samples, 100% payment by T/T or Paypal before delivery; For small trial orders, 100% payment by T/T before delivery; For big batch orders, to be negotiated
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: What's the MOQ limit?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cells usually according to the stock. Different order quantity has different prices
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Hot Tags: solar street light battery replacement, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












