Features
Lithium 12V Solar Security Light Battery Replacement
70% lighter than lead-acid batteries
In-built BMS protects the batteries from short circuits and more
Safest lithium chemistry with high energy
Environment-friendly, no PB, Lead added
Support for Series application expansion (up to 51.2V)
Parameters
| Item | Lithium 12V Solar Security Light Battery Replacement |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1212 |
| ELECTRIC SPECIFICATION | |
| Nominal Capacity | 12Ah |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Cut-off Discharge Voltage | 10V |
| Full Charge Voltage | 14.6V |
| Max. Charging Current | 6A |
| Max. Continuous Discharging Current | 12A |
| Max Pulse Current | 24A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Lifetime @+25℃ | 10 ~ 15 years |
| MECHANICAL SPECIFICATIONS | |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| OTHERS | |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Humidity | 5% to 95% relative humidity |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of LifePO4 battery packs


Why Choose MANLY?
1. 2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
2. Our company has passed ISO 9001:2015 quality and BSCI system approval and our products have got the ROHS, CE, UL, IEC, UN38.3 certifications.
3. Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
4. Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
5. Factory Overview



6. Customers Feedbacks


FAQ
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is the priority. We always attach great importance to quality controlling from the start to the end. Our factory has gained CE, FCC, ROHS certification.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: How to place an order?
A: Firstly, let me know your detailed requirements and applications. Secondly, we will quote it according to your requirements or our suggestions. Thirdly, the customer confirms the samples and place a deposit for formal order. Fourthly, we according to your quantity arrange the production schedule.
Hot Tags: solar security light battery replacement, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












