Features
36 volt forklift battery 24ah for Electric Bicycles/scooters
Lightweight - 44% of the weight compared to lead acid batteries
Maintains higher voltage during discharge than lead acid
Long cycle life, 100%DOD cycle for more than 3,500 cycles remaining capacity more than 80%
Parameters
36 volt forklift battery 24ah for Electric Bicycles/scooters | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP36V24P |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 36V |
| Standard Capacity | 24Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 864Wh |
| Lifespan | 3500+ cycles |
| Self Discharge | < 2% per month |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 4.8A/0.2C |
| Pulse Charing Current | 24A/1C |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 24A/1C |
| Max discharge current | 48A(<3s) |
| Mechanical Data | |
Shell![]() | PVC/ABS/Optional |
| Product Size(L*W*H) | TBD |
| Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
100% full inspection of goods, 4 comprehensive testing, 18 types of testing equipment, more than 30 quality team
Fully meet the actual needs of customers, provide customized lithium battery and supporting product solutions.Flexible production line to meet various orders
Provides up to 3500 cycles @ 80% DoD & Up to 5000 cycles @ 50% DoD, lowering the total cost of ownership compared to deep cycle lead acid batteries, AND after the 2000 cycles, Drypower Lithium batteries still provide 80% of the original rated capacity!
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Q: Can I add or delete quantity from my order if I change my mind?
A: Yes, but you need to tell us ASPS, if your order has been done in our production line, we can not change it, usually 2 days after the order confirming.
Hot Tags: 36 volt forklift battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













