Features
36v 10ah lithium ion battery LiFePO4 Battery Pack 9Ah for Electric Bicycles/Scooters, Electric Bike
Ultra safe Lithium Iron Phosphate chemistry (no thermal run-away, no fire or explosion risks)
No Lead, no heavy metal, no toxic element
Constant power during discharge (very low internal resistance)
Parameters
36v 10ah lithium ion battery LiFePO4 Battery Pack 9Ah for Electric Bicycles/Scooters, Electric Bike | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP36V9A |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 36V |
| Standard Capacity | 9Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 324Wh |
| Lifespan | 3500+ cycles |
| Self Discharge | < 2% per month |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 2A |
| Pulse Charing Current | 9A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 9A |
| Max discharge current | 18A(<3s) |
| Mechanical Data | |
Shell![]() | ABS/Optional |
| Product Size(L*W*H) | TBD |
| Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Our company has passed ISO 9001:2015 quality and BSCI system approval and our products have got the ROHS, CE, UL, IEC, UN38.3 certifications. The battery products have the advantages of high energy density, high power density, small volume, light weight, long service life, low self-discharge, flexible and varied shapes, safety performance and so on.
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Hot Tags: 36v 10ah lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China















