Features
LiFePO4 36 volt lithium ion battery for golf cart
Lightweight
Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being up to 1/3 the weight of its SLA equivalent.
In built-in over-charge and over-discharge protection
Internal cell balancing
Parameters
LiFePO4 36 volt lithium ion battery for golf cart | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP36V18P |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 36V |
| Standard Capacity | 18Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 648Wh |
| Lifespan | 3500+ times |
| Self Discharge | < 2% per month |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 3.6A |
| Pulse Charing Current | 18A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 18A |
| Max discharge current | 54A(<3s) |
| Mechanical Data | |
Shell![]() | TBD |
| Product Size(L*W*H) | TBD |
| Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
MANLY has strict management and control for every progress in producing and 100% IQC/OQC
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
Automatic battery grouping and matching: computer calculations throughout the process, stronger endurance, highly precise and standardized assembly, one-time screening of voltage and internal resistance, high consistency, and uniform discharge
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship via FedEx, UPS, TNT... It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping are also optional.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we have MOQ for the mass production, it depends on the different battery pack, 1 ~ 10 pcs sample orders is available. Low MOQ, 1pcs for sample check is available.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Hot Tags: 36 volt lithium ion battery for golf cart, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













