Features
36v 10ah lithium battery 12ah Electric Bike Battery Pack For Ebike
Temperature limits: charges from 0C to 45C and discharges from -20C to 60C.
Less discharge when in storage compared with traditional lead acid batteries.
Up to 6 months thanks to its extremely low self discharge (LSD) rate and no risk of sulphation.
Parameters
36v 10ah lithium battery 12ah Electric Bike Battery Pack For Ebike | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP36V12P |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 36V |
| Standard Capacity | 12Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 432Wh |
| Lifespan | 3500+ times |
| Self Discharge | < 2% per month |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 2.4A |
| Pulse Charing Current | 12A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 12A |
| Max discharge current | 24A(<3s) |
| Mechanical Data | |
Shell![]() | TBD |
| Product Dimension(L*W*H) | TBD |
| DC Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
MANLY is in the lithium battery field for over 12 years, the production bases are around 120,000 square meters.
Durable Power
Professional lithium battery manufacturer with leading technology
Innovation Capacity
Make great efforts to develop new products and new technology
Very stable quality, we have many projects around the world, like the USA, Germany, Australia, Poland, etc. all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Why choose MANLY Battery?
A: 1.Quick response to clients' inquiries within 12h.
2.Strong R&D team all kinds of latest products available.
3.More than 12 years experience in producing battery products for various applications.
4.Value quality and long-term cooperation to reach win-win relationship.
Q: What Certificates do you have?
A: Our batteries have been tested by CE and RoHS Standards which is complied with the European Directive.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Hot Tags: 36v 10ah lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China

















