Features
Deep cycle house battery 36V 20Ah for electric bicycle battery
3X faster charging time
Lightweight and portable
Longer service life compared to lead acid
Parameters
Deep cycle house battery 36V 20Ah for electric bicycle battery | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP36V20M |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 38.4V |
| Capacity (amp hours) | 20Ah/Customzied |
| Energy(Watt-Hours) | 768Wh |
| Lifespan | >3000 times |
| Monthly Self Discharge | Less than 2% |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Recommended Charge Current | 4A~10A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 20A |
| Max discharge current | 40A(<3 seconds) |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 8 kg |
| Casing | Metal |
| Product Shape | Customized |
| Product Size(L*W*H) | Customized |
| DC Plug | Customized |
| IP Rate | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality tracing system: comprehensive and perfect tracing system, providing accurate data for after-sales service
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters
The Customers Feedbacks


More Applications of 36V Lithium Battery

FAQ
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices.
Q: Battery life?
A: Over 3,500+ cycles for the energy storage market.
Q: What is your package look like? Can I have the customized package?
A: We have the factory's current standard package, the customized print logo shall comply with the buyer's requirements, and the extra charges will be borne by the buyers, for more details, please contact us.
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: deep cycle house battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












