Features
Lithium rv house batteries 36 volt 15ah lifepo4 battery pack built in BMS
Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
Drop in replacements (plug and play)
Adopt new A-grade battery cell
Parameters
Lithium rv house batteries 36 volt 15ah lifepo4 battery pack built in BMS | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP36V15M |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 38.4V |
| Capacity (amp hours) | 15Ah/Customzied |
| Energy(Watt-Hours) | 576Wh |
| Lifespan | >3000 times |
| Monthly Self Discharge | Less than 2% |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Recommended Charge Current | 3A~7.5A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 15A |
| Max discharge current | 30A(<3 seconds) |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 7 kg |
| Casing | Metal/ABS/PVC/Customized |
| Battery Shape | Customized |
| Battery Size(L*W*H) | Customized |
| DC Plug | Customized |
| IP Rate | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
The Customers Feedbacks


More Applications of 36V Lithium Battery

FAQ
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: lithium rv house batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












