Features
E-bike batteries 36V for camper van/ Bicycles/scooters
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Built for Long Lasting Reliable Power
High discharge voltage plateau
Parameters
E-bike batteries 36V for camper van/ Bicycles/scooters | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP36V12M |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 38.4V |
| Capacity (amp hours) | 12Ah/Customzied |
| Energy(Watt-Hours) | 460.8Wh |
| Lifespan | >3000 times |
| Monthly Self Discharge | Less than 2% |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Recommended Charge Current | 2.4A~12A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 12A |
| Max discharge current | 24A(<3 seconds) |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 6 kg |
| Casing | Metal |
| Battery Shape | Customized |
| Battery Dimension(L*W*H) | Customized |
| DC Plug | Customized |
| IP Rate | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Strict quality management and control for every progress in producing and 100% IQC for materials and OQC before shipment.
Focusing on the production of lithium iron batteries for more than 12 years and sold them all over the world
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
Customized design is available, OEM/ODM are welcome
The Customers Feedbacks


More Applications of 36V Lithium Battery

FAQ
Q: What about the lead time for mass production?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: batteries for camper van, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












