Features
Customized LiFePO4 batteries for golf cart 36 volt
At 30% discharge approx. 8000 charging cycles
Leak-proof, waterproof and can be installed in any position
High discharge current: the battery can be discharged in 30 minutes without damage
Parameters
Customized LiFePO4 batteries for golf cart 36 volt | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP36V20P |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 36V |
| Standard Capacity | 20Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 720Wh |
| Lifespan | 3500+ times |
| Self Discharge | < 2% per month |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 4A |
| Pulse Charing Current | 20A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 20A |
| Max discharge current | 40A(<3s) |
| Mechanical Data | |
Shell![]() | PVC |
| Product Size(L*W*H) | TBD |
| Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
100% full inspection of the goods: responsible for each lithium battery, all shipped batteries 100% full inspection
Perfect system certification: each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What are the advantages of the LiFePO4 battery compared to the SLA/VRLA/lead-acid?
A: For LiFePO4 battery, it has obvious advantages on longer cycle life, high energy density, low self-discharge, and lighter weight, etc.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: Where can I get the price?
A: We will offer you the best quote in 24 hours after we get the battery requirements from you, such as the voltage, capacity, application and etc.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Hot Tags: batteries for golf cart 36 volt, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













