Features
Rechargeable 36v 8ah lithium battery 9ah Powerful eBike Bicycle battery
Low Self Discharge:Lithium batteries allow you to use 100% of their capacity, and with low self discharge <3% per month. So you will have more usable capacity to run application devices.
Eco-friendly:MANLY's lithium batteries are the ultimate clean energy, no toxic material, no pollution.
No memory effect and rechargeable. the battery pack life is longer.
Parameters
Rechargeable 36v 8ah lithium battery 9ah Powerful eBike Bicycle battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP36V9A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 36V |
| Capacity | 9Ah |
| Energy | 324Wh |
| Cycle Life | 3500+ times |
| Self Discharge | < 2% per month |
| Charge Data | |
| Charge Method | Constant current and constant voltage(CC/CV) |
| Recommend Charge Current | 0.2C~1C(1.8A~4.5A) |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C(9A) |
| Pulse discharge current | 2C(18A) |
| Mechanical Data | |
| Battery Casing | ABS |
| Battery Dimension(L*W*H) | Customzied |
| Connector | Customzied |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
After-Sale
Timely provide tracking information during the delivery.
For any defectives, we provide free ones along with your next order.
Cheapest Price
We have a complete production line from the battery cell to the battery pack
Certification advantage
Our products have passed GB_31241, trademark certification, and professional qualification certification for lithium batteries.
Quality assurance
3 years warranty, provide lifelong technical service support
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Do you have any sales service?
A: Yes, we do a 3+ Years Warranty for any of our batteries.We keep promise we do full refund for the defective battery.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship via FedEx, UPS, TNT... It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping are also optional.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Hot Tags: 36v 8ah lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












