Features
36v lawn mower battery for Motorcycle
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature;
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery;
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD);
Parameters
36v lawn mower battery for Motorcycle | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP36V12A |
| Basic Parameter | |
| Rated Voltage | 36V |
| Capacity | 12Ah |
| Cycle Life | 3500+ cycles |
| Self Discharge | < 2 percent per month |
| Lifespan | 15 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 12A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 12A |
| Max discharging current | 36A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Case | PVC |
| Size (L*W*H) | TBD |
| DC Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
The source of raw materials and production process are strictly controlled.The product can totally support to pass the UN38.3/MSDS/UL/CE/ROHS and other industry certifications
Fully meet the actual needs of customers, provide customized lithium battery and supporting product solutions.Flexible production line to meet various orders
Production System
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks , mass production time needs 2 ~3 weeks.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: What kind of cells used on this electric bicycle battery?
A: Different capacity with different cells, we make the battery with original A grade Samsung,Panasonic,Sanyo,LG and high quality domestic cells,all can be customized as your requests.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: What Certificates do you have?
A: Our batteries have been tested by CE and RoHS Standards which is complied with the European Directive.
Hot Tags: 36v lawn mower battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












