Features
36 volt lawn mower battery for electric bike
Excellent life span over 10~15 years.
Light weight and higher energy density than any rechargeable battery.
No corrosive liquids or harmful heavy metals which is better for the environment.
Parameters
36 volt lawn mower battery for electric bike | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP36V18A |
| Basic Parameter | |
| Rated Voltage | 36V |
| Capacity | 18Ah |
| Cycle Life | 3500+ cycles |
| Self Discharge | < 2 percent per month |
| Lifespan | 15 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 18A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 18A |
| Max discharging current | 54A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Case | PVC |
| Size (L*W*H) | TBD |
| DC Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Production Quality
4-Dimensional quality system, 110 QC staff, 100% inspection. The industry top 10 battery manufacturer, battery acquired CE, ROHS, UL, IEC62133, MSDS, UN38.3, etc.
Longer Cycle Life
≥3,500 cycles @100% DOD, offers up to 20 times longer and 5 times than a lead-acid battery, helping to minimize replacement cost and reduce the total cost of ownership
Protection board
Almost all of our IC is from Seiko, has the protection of over-current, over-charge, over-discharge, short circuit, over-voltage, NTC, etc.
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: What about the lead time for mass production?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Is your product certification complete?
A: We have CE/FCC/ROHS/MSDS certificates for regular products, and we can apply for corresponding certificates for custom products according to customers' requirements.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Hot Tags: 36 volt lawn mower battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












