Product Description
This Lithium-Ion E Rickshaw Battery is a kind of waterproof rechargeable battery that mainly relies on the movement of lithium ions between the positive and negative electrodes to work. Li+ is embedded and de-embedded between the two electrodes during charging and discharging: when charging, Li+ is de-embedded from the positive electrode and embedded in the negative electrode through the lithium-rich electrolyte; during discharging, the situation is reversed.
Features
The following are the characteristics of this Lithium-Ion E Rickshaw Battery. To begin with, it has a long life cycle; the recharger cycle is over 3500 times the deep cycle, which is ten times that of a lead-acid battery. Furthermore, it has a small size and is less in weight, and the size of the battery may be modified. The battery pack is a portable, lightweight, waterproof, and dustproof battery box with multiple interfaces.
Parameters
Waterproof Rechargeable 36V 12AH lithium ion e rickshaw battery | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP36V12P |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 36V |
| Rated Capacity | 12Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 43.2Wh |
| Recharge Cycles@0.2C | >3500 Times |
| Self-Discharge | < 2% per month |
| Design Life | 15 Years |
| Guaranty | 36 Months |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 43.8V |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current | 0.2C~0.5C |
Max Charge Current | 1C |
| Standard Discharging | |
| Constant Working Current | 1C |
| Pulse Discharging Current | 3C(<3s) |
| End of Voltage | 26.4V |
| Structure | |
| Positive plug | Optional |
| Negative plug | Optional |
| Communication Port | Optional |
| BMS Protection function | Overcharge and discharge protection, overcurrent, and short circuit protection |
| IP Rate | IP65 |
| Enclosure Material | PVC |
| Product Size(L*W*H) | Customized |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free to share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 36V 12Ah:

Why Choose MANLY Battery?
100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.
Timely provide tracking information during the delivery. For any defectives, we provide free ones along with your next order.
Different payments from T/T, Western Union, Paypal, LC and etc
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Hot Tags: lithium ion e rickshaw battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












