Features
Rechargeable golf cart batteries 36V 40Ah 42Ah 10S7P for BOATS Golf Carts Electric Bicycles
Standby and Auto-start modes to increase battery life
CE/RoHS Directive-compliant/MSDS/UN38.3/IEC61233 standards
Light weight and higher energy density than any rechargeable battery
Parameters
Rechargeable golf cart batteries 36V 40Ah 42Ah 10S7P for BOATS Golf Carts Electric Bicycles | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP36V40A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 36V |
| Capacity (amp hours) | 40Ah/Customzied |
| Energy(Watt-Hours) | 1440Wh |
| Lifespan | >3000 times |
| Monthly Self Discharge | Less than 2% |
| Charge Data | |
| Suggested Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 8A~20A |
| Max. Charge Current | 40A |
| Discharge Data | |
| Continous Discharge Current | 40A |
| Max discharge current | 80A(<3 seconds) |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 12 kg |
| Housing | ABS/PVC/Optional |
| Battery Shape | Adjusable |
| Casing Dimension(L*W*H) | Adjusable |
| DC Plug | Adjusable |
| IP Rate | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
MANLY Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being between 1/2 and 1/3 the weight of its SLA equivalent.
MANLY LiFePO4 battery has 3500-8000 deep cycles time, which lasts up to 5 times longer than a lead-acid battery. It can help you save money without multiple purchases.
Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date
The Customers Feedbacks


More Applications of 36V Lithium Battery

FAQ
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: Do I need to use a solar panel controller to charge via solar?
A: Yes, the charge voltage should be 43.8V.
Q: Is there any tracking number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: rechargeable golf cart batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












