Features
100 ah 51.2V LiFePO4 Deep Cycle Battery
1.Safe performance smart BMS control, better protection
2.Easy operation, play and plug, easy to install
3.Fully charged in as low as 2 hours while AGM needs 8 hours, if quick charge, only 1 hour is OK
4.The safest form of the lifepo4 technologies
Parameters
| Battery ite | 100 ah 51.2V LiFePO4 Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 85A |
| Discharge Peak Current | 102A |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP56/Customized |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years experience in producing lithium battery products for various applications.
2. Automation & hand-made Integrated production together.
3. OEM/ODM Customized.
4.Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date (Add 1 Year if Registered Here)
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How can I get a lower price?
A: The more quantity you order, the lower price you will get.
Q: Can I get a sample order?
A: Yes, a sample order for testing and checking quality is welcome
Q: What is the lead time?
A: Usually will take 10-20 working days after payment is received, for big order, needs to confirm with us, so send us an email at sales@manlybatteries.com, please.
Q: How can we do the payment?
A: You can pay us by T/T, Western Union, Money Gram, Paypal.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 100 ah 51.2v lifepo4 deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












