Features
100Ah Deep Cycle Battery 48V
1.World-Class safety features
2. High cycle life 3500+ times
3. Safest lithium chemistry with high energy
4.In built-in over-charge and over-discharge protection
5.Deep cycle batteries' self-discharge rate per month is between 1-3% compared to lead-acid batteries which are about 30%.
Parameters
| Battery item | 100Ah Deep Cycle Battery 48V |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Manufacture 12 years of experience in the battery industry, mature production and technology process.
2.We have our own factory with 3 production bases.
3.All battery cells and packs are manufacturing by ourselves.
4.Provide you “customized products” along with the best factory price.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q:Do you have MOQ ?
Re: No limited. More quantity has better price, we will check the best price for you.
Q: Do you provide Samples?
Re: Yes, we could offer the sample.
Q: What's the delivery time?
Re: Generally within 48 hours, we well arrange it for you as soon as possible.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 100ah deep cycle battery 48v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












