Features
Lithium 48V Battery 50Ah
Small volume, large capacity
Longer cycle life
High-temperature resistance
40% Reduction in weight
Parameters
| Battery item | Lithium 48V Battery 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
| Service | OEM/ODM |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Components | Cells+BMS+Metal case+plug |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 36.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Certification | MSDS,CE,UN38.3 |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. We offer high-quality LiFePO4 Battery.
2. Fast Delivery service.
3. Quick response to your inquiry within 12 hours.
4. Extreme Test conditions to control quality.
5. With German high standard quality control system but at a pretty competitive price.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you accept OEM/ODM?
Yes, welcome!
Q: What is the lead time for the mass order?
Generally speaking, about 7~20 days depending on different items after getting down payment and confirmation about the samples.
Q: What is the payment terms?
Sample payment accepts Paypal, Western union,and Mass order by T/T.
Q: What kind of certificate can offer?
CE, RoHS, UN38.3, MSDS, etc, If need IEC-62133, PSE and others, please consult with us.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 48v battery 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












