Features
LiFePO4 48V 50Ah
1.Safe and reliable
2.3,500 + cycles of charge and discharge
3.Low-temperature cut-off protection
4.Green energy
5.Lightweight and portable
6.Powerful BMS
Parameters
| Battery item | LiFePO4 48V 50Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 80A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.MANLY is in the lithium battery field for over 12 years, the production bases are around 120,000 square meters.
2.MANLY has around 60 engineers in structural, software, and hardware, they are all in the lithium battery field within around 8-10 years.
3.Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
4.3+ year warranty & Excellent customer service.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: What’s your payment term?
A: TT, L/C, West Union, etc.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 48v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












