Features
48V 100Ah Deep Cycle Battery
1.LiFePO4 Chemistry
2.Super high capacity
3.Lower self discharge
4.Excellent deep cycle performance
5.Environment friendly
Parameters
| Battery item | 48V 100Ah Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100A |
| Service | OEM/ODM |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Components | Cells+BMS+Metal case+plug |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 36.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 60A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Certification | MSDS,CE,UN38.3 |
| Protection Level | IP55 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. All the inquiries will be responded within 24 hours.
2. All our products are 100% brand new.
3.Rich experience in exporting and fast delivery.
4.Extreme Test condition to control quality.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q1: what is your MOQ ?
A1 : Any quantity welcome, exact ones based on the order status ( our PLM brand & Customize brand ).
Q2 : what is your guarantee life for the battery ?
A2: 1 year after production date.
Q3: What percent of capacity battery charged when shipment?
A3: Normally 50% or so, because it will be safe when shipping.
Q4: What certificates do u have ?
A4: We have CE, SGS (RoHs ) and so on.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 48v 100ah deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












