Features
Lithium Ion Battery 51.2V 50Ah
1. Be charged & discharged at anytime because of non-memory.
2. Environmentally compatible.
3. High level of safety, vision Lithium ion batteries catch no fire and cause no explosion in breaking
experiment, with acupuncture, smash, drop, and so on.
Parameters
| Battery item | Lithium Ion Battery 51.2V 50Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 60A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | ABS/Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1) Distributorship is available for your unique design and some our current models.
2) We will keep secret for customer sale area,design ideas and all other private information.
3). Shipment by Air Express (door to door service), by Air Flight and by Vessel, all Available.
4). Offer the highest quality with the best price.
5). Professional pre-sales service with whole-hearted after-sales service.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Is it OK to print my logo on the products?
Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design based on the sample.
Q: Where can I get the price?
we will quote the price within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please call us or tell us in your email so that we will regard your inquiry priority.
Q: How do I track my shipment?
After we deliver your goods, we will send you the tracking NO. once your goods has been shipped.
Q: What about the after-sale service?
We can offer our customers 1 year guarantee. If there are any problems for the goods, we will offer you the positive solutions at the first time.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion battery 51.2v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












