Features
48V LiFePO4 Battery 100Ah
Fast charging
Energy saving
Low temperature start
Super long life and light weight
Strong current and stable discharge
Parameters
| Battery item | 48V LiFePO4 Battery 100Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Battery type | Lifepo4 Battery pack |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | ≤37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 85A |
| Discharge Peak Current | 105A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcome! Available! |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS/PVC |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. We can provide one-step solution and whole series products from batteries to battery components as customers requirements.
2. The production capacity is over 180000 pcs a day.
3. The most important thing is that all products have passed the certifications included ISO9001, UL, CE, KC and so on.
4. We ensure that every customers will enjoy high quality, best price, fast delievery,and good service only provided by us.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we accept sample orders to test and check quality. Batteries can be made as required.
2. Q: What about the lead time?
A. Sample needs 3 days, mass production time needs 5-7 weeks, it depends on order quantity.
3. Q: Do you have MOQ limit?
A: Yes, we have an MOQ limit for mass production, but it depends on NiMH battery 1.2v model. Please contact us for details.
4. Q: How about the lead time?
A: Samples will takes 5-7 business days. Mass production will takes 25-30 days. It depends on quantity.
5. Q: What about after-sale service?
A:If there are any problems, please inform us, we will offer you positive solutions.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 48v lifepo4 battery 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












