Features
50Ah Lithium Ion 51.2V Battery
1.Can be connected in series to 51.2V
2.Drop-in replacement for lead-acid batteries (plug and play)
3.Low internal resistance and self-discharge
4.Excellent recoverability, no memory effect
Parameters
| Battery item | 50Ah Lithium Ion 51.2V Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | ≤37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 32A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS/PVC |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. We are the lithium battery factory direct, located in Dongguan, Huizhou, and Shenzhen.
2.100% full inspection of goods before delivery, 4 comprehensive testing, 18 types of testing equipment, more than 30 quality teams.
3. We accept almost all of the mode payments: Bank of T/T, Western Union, Paypal, or other ways ...
4. We have the certification are the following: CE/RoHs/IS09001.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q:Do you have the ability to do independent research and development?
A:10+ people in the engineering department support our company to do independent research. And willaunch new products on a regular basis.
Q. For project, what are the most valuable additional services you can provide?
A.We can provide free design solutions, with our professionals to help you to serve your customer.
Q: If I have a question I would like advice on how to contact you?
A:You can sns platform or directly through major inquiry and send e-mail to consult us.And we will reply vou in detail within 24 hours.
Q.Do you provide OEM/ODM services?
A: yes, Our factory and engineer team have extensive experience in providing OEM/ODM services.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah lithium ion 51.2v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












