Features
All-terrain Smart Agricultural Composite Robot Battery 48V 100AH
1. Efficient Power,hight capacity
2. Long life cycle,4000 times at 80%DOD,8000 times at 60% DOD.
3. It without heavy metals and environment friendly,Green energy,Non-toxic, non-polluting
4. Impeccably Lightweight,Maintenance free
5. Internal BMS with full protection,battery has high voltage protection with higher reliability.
Parameters
| Battery item | All-terrain Smart Agricultural Composite Robot Battery 48V 100AH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | ≤37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 45A |
| Discharge Peak Current | 120A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Support customization, according to the specifications required by customers: voltage, capacity, power, working current, size, weight.
2. Factory wholesale price, our factory has a price advantage. Cells of the same level are the cheapest, and you can choose the corresponding cells to make a battery pack according to your spending power.
3. Before taking an Order please contact customer service to communicate the required specifications to confirm the price.
4. We cooperate with excellent international freight forwarding companies to provide cheap and efficient logistics services.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How should I pay? What modes of payment do you accept?
A: T/T, PayPal, Western Union acceptable.
Q: Is sample order acceptable?
A: Yes, for most of the batteries, sample orders for testing quality is reasonable and acceptable.
Q: Is your battery quality approved?
A: Yes, we guarantee that all cells are 100% original from Panasonic, Samsung, LG and Sony, and other brands. And we will have a full inspection of each cell and group them before assembling them into battery packs. And all finished battery packs will be under a full inspection
before shipment.
Q: How can you prove that your cells are 100% original?
A: We can show you the original pack list and other related documents.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: all-terrain smart agricultural composite robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












