Features
OEM Powerful lithium battery back up system 51.2v 50ah
1. More economical than AGM / Gel batteries.
2. Safest lithium chemistry with high energy.
3. In built-in over-charge and over-discharge protection.
4.No memory effect
Parameters
| Battery item | OEM Powerful lithium battery back up system 51.2v 50ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 59.4±0.2V |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Standard charging current | 20A |
| Charging way | CC/CV(Constant Current / Constant Voltage) |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles |
| Dimension | Custom |
| Charge Temperature | -20°C ~ 45°C, 65±20%RH; |
| Discharge Temperature | -20°C ~65°C, 65±20%RH |
| OEM/ODM | Customized |
| IP Class | IP65 |
| Short Circuits Protection (SCP) | YES |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Focusing on the production of lithium iron batteries for more than 12 years and selling them all over the world
2. All aspects of technology are very mature.
3. We are the originator, the price will be more affordable.
4. Passed ISO9001 international quality management system.
5. Integration: Reliable mechanical connection, multi thermal management methods, different test verification
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Wonder if you accept small orders?
A1: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock, different order quantity has different prices.
Q2: Can u ship the battery product to our country?
A2: Yes, for air & sea shipment, we have MSDS doc to show Airline company & Ocean company when shipment.
Q3: Is it available for OEM service?
A3: We accept all OEM orders, just contact us and give me your design. we will offer you a reasonable price and make samples for you ASAP.
Q4: Do you provide after-sales service?
A4: Manly Battery provides a 36months warranty. We send you a new one for quality problems.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery back up system, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












