Features
Battery For Food Delivery Robot Battery 48V 30AH
1.Much lighter than Lead Acid and AGM Batteries
2.Robust LiFePO4 Cells
3.Excellent life span
4.Super Long Service Life
5.High Safety Ensured by Smart BMS
Parameters
| Battery item | Battery For Food Delivery Robot Battery 48V 30AH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4830A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Minimum Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 16A |
| Discharge Peak Current | 30A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, custom, and sale.
2. Strict quality management and control for every progress in producing and 100% IQC for materials and OQC before shipment.
3. Worldwide product liability insurance.
4. We are the originator, the price will be more affordable.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: Battery For Food Delivery Robot Battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












