Features
Battery For Telescopic forklift
1.Maintains higher voltage during discharge than lead acid
2.Can be safely charged with a lead acid battery charging system
3.Wide temperature performance
4.Safer than traditional lithium ion batteries, hermetically sealed
5.Built in short circuit protection
Parameters
| Battery item | Battery For Telescopic forklift |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 55A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Rich Experience in R&D and production more than 12 years!
2. Trade Term: FOB Shenzhen/Guangzhou/Ningbo/HobfKong/Shanghai.
3. Under the terms of this warranty, if a failure occurs under normal usage within the warranty period, the MANLY team will provide free maintenance based on the proof-documents.
4.There are 5 times inspections for each finished battery before the package.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Are you a trader or manufacturer?
A: We are a manufacturer. A real Factroy in Dongguan Guangdong!
2. Is the battery able to make in Series or Parallel?
A: YES, from 24V 100Ah to 1000Ah,24V to 96V even higher.
3. Can the BMS & Cell be removed and replaced?
A: YES, you can open the case and replace the BMS & cells, but you need to be a professional on this.
4. Do you have any communication Apps for batteries?
A: YES, you can add RS485 & RS232 & CANbus Protocol, even with Blue-tooth.we have an APP for you. You can connect to your phone or computer and see the Voltage and Capacity changes.It's the English version.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for telescopic forklift, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












