Features
48v 25ah lithium battery for e scooter rv AGV
The BMS also protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more.
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Parameters
48V LiFePO4 lithium ion batteries used in electric vehicles | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP48V25A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 48V |
| Capacity (amp hours) | 25Ah/Rated capacity as per requirement |
| Energy(Watt-Hours) | 1200Wh |
| Design Life | >3000 cycles with DOD 100% to 80% capacity under normal temperature |
| Self Discharge | <2% |
| Charge Data | |
| Standard Charge Mode | CC/CV |
| Suggested Charge Current | 0.2C~0.5C/5A~ 12.5A |
| Max. Charge Current | 1C/25A |
| Discharge Data | |
| Working Discharge Current | 1C/25A |
| Pulse discharge current | 2C(<3 seconds)/50A |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 10 kg |
| Enclosure | Metal |
| Size | Adjustable |
| DC Plug | M8 |
| IP Protection Level | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Almost all of our IC is from Seiko, has the protection of over-current, over-charge, over-discharge, short circuit, over-voltage, NTC, etc.
A variety of uses to choose from outdoor energy storage batteries, batteries for PV systems and etc.
Longer life, 3,500 complete charge/discharge cycles, capacity not less than 80% of the initial
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: Can you ship the battery out of China?
A: Of course, we can ship to any country out of China, but could you please share your detailed address for the transportation way checking.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Q: When will the products be delivered if the order has been placed?
A: We promise we do deliver our battery in 3-10 days and it will take 12-30 days for the customized items.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: lithium battery for e scooter, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












