Features:
MANLY battery pack 48v 100ah
1.Tier One, A+ Cell Composition
2.99% Efficiency LiFePo4 16-Cell Pack
3.Max Energy Density
4.Flexible Racking Options
5.Environmentally Friendly & Lead-Free
6.Stress-Free Battery Bank Expansion Capacity
7.Longer Lasting; 10-20 year Design Life
8.Reliable Built-In BMS, Voltage, Current, Temp. and Health Management
9.Entire Battery UL Rated (UL 1973 BBFX2.MH65889).
Parameters:
| Battery item | MANLY battery pack 48v 100ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 108A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range |
-20~60℃ |
| Storage Temperature |
-20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. For any defectives, we provide free ones along with your next order.
2. We have a complete production line from the battery cell to the battery pack.
3. All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
4. Worldwide product liability insurance.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery pack 48v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













