Features:
48v lithium ion battery 200ah
1.Premium Quality with Complete Protection: A MANLY rechargeable prismatic cell, 48v lithium ion battery 200ah with Daly BMS, utilizes the most advanced high-end chemistry and safety measures. Our dry battery is 50% lighter than its lead-acid/AGM battery counterparts and has a significantly higher capacity and performance.
2.Customer Service: All products are stocked in Seattle, Washington. We provide same/next business day handling and shipping, resulting in quicker shipments throughout the USA. Save your valuable time and choose Lynx Battery, providing outstanding customer support, unlike other competitors.
3.Features: 48v lithium ion battery 200ah are rechargeable, long-lasting, fast-charging, ultra-lightweight, highly efficient, and easy to install. The 16S 100Ah Daly BMS with preset Low-Temperature Cut Off allows batteries to be wired in Parallel or Series, suitable for an enormous variety of uses such as RV, Solar, and Marine.
4.100% Satisfaction Guaranteed: Built with 48v lithium ion battery 200ah engineered to deliver superior performance, it is an excellent drop-in replacement for AGM & Lead Acid batteries and lasts 8 to 10 times longer. Take confidence in our quality batteries.
5.Specifications: Our 48v lithium ion battery 200ah lasts 3000+ cycles. Nominal voltage of 48V with a capacity of 200Ah, this Lithium-Ion battery has a standard charging current rate of 0.5C, with a max charge rate of 1C, a max discharging rate of 2C, a cut-off voltage; charging rate at 3.65V, discharging rate of 2.5V.
Parameters:
| Battery item | 48v lithium ion battery 200ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48200A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 200AH |
| Minimum Capacity | 200AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 108A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range |
-20~60℃ |
| Storage Temperature |
-20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. For any defectives, we provide free ones along with your next order.
2. We have a complete production line from the battery cell to the battery pack.
3. All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
4. Worldwide product liability insurance.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion battery 200ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











