Features
Big Battery Powerwall
1.Drop in replacements (plug and play)
2.Run as many needed in parallel
3.Safest lithium chemistry with high energy
4.In built-in over-charge and over-discharge protection
5.Internal cell balancing
Parameters
| Battery item | Big Battery Powerwall |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
| Certification | MSDS,CE,UN38.3 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
2. High quality, Competitive price, Fast Delivery.
3.Response time <2 hours
4.Quality complies with international standards CE, CB, and ROHS certificates
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduce in the formal order
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks, mass production time needs 2 ~3 weeks.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: big battery powerwall, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











