Features
Lithium Ion LiFePO4 Battery 51.2V 100Ah
1.Lighter weight. About 1/3 the weight of lead-acid.
2.Zero maintenance or automatic repair
3.Accept high charge rates 1C
4.Rechargeable and no memory effect
Parameters
| Battery ite | Lithium Ion LiFePO4 Battery 51.2V 100Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 65A |
| Discharge Peak Current | 105A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Service | OEM/ODM |
| Protection Level | IP56/Customized |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Fast delivery and good shipping situation tracking.
2.Customized design is available, OEM and ODM are welcome.
3.We ensure that every customers will enjoy high quality, best price, fast delievery,and good service only provided by us.
4.For sample or small order: ship by DHL, UPS, FedEx, and TNT, etc…
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, The Middle East, South America, etc.
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion lifepo4 battery 51.2v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












