Features
Powerwall Backup 10Kwh
1.3,500 + cycles of charge and discharge
2.Green energy
3.Lightweight and portable
4.Powerful BMS
5.High energy performance
Parameters
| Battery item | Powerwall Backup 10Kwh |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48200A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 200AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 205A@1~3 Seconds |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 3500 cycles, DOD 80% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Customized |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 36 Months |
| Shell material | Metal |
| Weight | Customized |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement with MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Nearly 120,000 square meters of R&D and production space.
2. Passed ISO9001 international quality management system.
3. Highest quality at the best price.
4. Professional pre-sales service with whole-hearted after-sales service.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
Q: How about the MANLY battery's quality&warranty time?
A: All our batteries are 100% production from our own factory, and the cells customers request are all imported from the original factory (Such as LG, SONY and etc.). The robot battery pack provided 36 monthly warranty.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: powerwall backup, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











