Features
Residential Solar Systems with Battery Storage 7kwh
1.Efficient, insurance, energy saving.
2.Digital display. There are full display lights.
3.Voltage and current can be displayed.
4.Charging indicator shows charging process directly, which facilitates users to manage the current of the battery.
5.Fully charged, stop charging automatically.
Parameters
| Battery item | Residential Solar Systems with Battery Storage 7kwh |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48150A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 150AH |
| Minimum Capacity | 150AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 150A |
| Discharge Peak Current | 150A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal |
| Support inverter brand | Goodwe/Growat/Victorn/LXP/Sofar/Deye/Sematec/SREN/TBB/SMA |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Our company have professional Technology Team about 10 Peoples.
2. Use high- quality battery cell, with strictly QC control,
3. Quick response to your any inquiry within 12 hours.
4. Customized design is available, OEM and ODM are welcome.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Are you a manufacturer?
Yes, MUST is a manufacturer with 20+ year of experience on Lithium Battery, Solar Inverter and UPS systems.
2. Can I have a sample order?
Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
3. What about the lead time?
(1)Sample needs 3-5 days
(2)Official lithium battery order, mass production time needs around 25 working days.
4. Do you have any MOQ limit?
(1)For Retail, we have no MOQ.,1pc can be an order.
(2)For wholesales, we have MOQ for a better price, normally 50-100pcs.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: residential solar systems with battery storage, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











