Features:
Powerwalls at Home 5KWH
1. Lifepo4 battery pack is new environmentally friendly backup power system focus on short-time and high-rate discharge scenarios.
2.The environmentally friendly lithium ion battery configured with high-performance BMS. BMS with improted chips and MOS,with balancing function and dual protection, has a wide range of performance and application advantages compared with conventional battery.
3. Have low internal resistance and high, flat voltage characteristics during strong current discharge, which ensures a wider application field.
4. All they are grade A cells, Longer cycle life, full inspection before shipment.
Parameters:
| Battery item | Powerwalls at Home 5KWH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | ≤37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Cooling | Natural cooling |
| Environment | Indoor |
| Mounting options | Wall mount |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| Self-Discharge | ≤1% |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Communication Port | CAN, RS485 |
| Protection Level | IP56/High |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Iron |
| Certification | CE/UL/MSDS/Un38.3/Sea Air Shipments Certification |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Customers' request or customized specification is acceptable.
2. 100% tested and inspected before packing.
3. Professional technician and engineer service.
4. Replacement or repair if it is under warranty.
5. Any inquiry about e-bike batteries is welcomed, and prompt response.
6. 24 hours /6 days/week online service.
7. Fast delivery and good shipping situation tracking
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: powerwalls at home, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











