Features
Battery For Off-Grid Mobile Solar Power
1. Long Life 3000-5000 cycle time, and no memory effect.
2. Fast charging & Low self-discharge.
3.70% lighter than a lead-acid battery.
4.100% depth of discharge (DOD), real deep cycle.
5.Built-in battery protection & smarter.
Parameters
| Battery item | Battery For Off-Grid Mobile Solar Power |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4860A |
| Service | OEM/ODM |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 60AH |
| Components | Cells+BMS+Metal case+plug |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 36.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 60A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Certification | MSDS,CE,UN38.3 |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Develop customized BMS for your project in the house.
2. OEM and ODM designs and labels are welcome.
3.Flexible for all projects, no high minimum order quality requests.
4. Support drop shipping all over the world.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Q: Can I have my own logo on lifepo4 battery packs?
A: Of course , we could supply silk print for MOQ 100pcs, OEM is acceptable .
2. Are you a factory ?
A: Yes, We are manufacturer, our factory is located in Shenzhen , welcome to pay a visit to us for further cooperation.
3. How about the quality ?
The power station go with a strict QA and QC to ensure the quality during the production, we have the CE,FCC ,ROHS,MSDS etc. certification ,besides , all our power station have 3 year warranty .
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for off-grid mobile solar power, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












