Features
20Ah 72 volt lithium battery for Electric Ebike Scooter electric motorcycle
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Wider temperature range:-20°C-60°C
Parameters
| Item | 20Ah 72 volt lithium battery for Electric Ebike Scooter electric motorcycle |
| Brand Name | Manly |
| Model | MLP7220A |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 72V |
| Nominal Capacity | 20Ah |
| Capacity(watt) | 1440W |
| Cycle Life | Over 3500 times |
| Monthly Self-Discharge | Less than 2% |
| Standard Charging | |
| Max.Charging Voltage | 84V |
| Charging Method | CC/CV |
| Charge Current | 4A@0.2C |
| Max Charge Current | 20A@1C |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 20A@1C |
| Max. Continuous Current | 20A@1C |
| Max.Pulse Current | 40A(<3s)@2C |
| Discharging Cut-off Voltage | 50V |
| Structure | |
| IP Level | IP65 |
| Cell | 3.2V Battery |
| Casing | Waterproof ABS/Metal/Optional |
| Dimension (L*W*H) | Adjustable |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 72V 20Ah

Why Choose MANLY Battery?
Strict aging test: aging test process "charge-discharge-charge", 100% fully inspected and qualified for shipment.
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products.
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Hot Tags: 72 volt lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












