Features
Customized LFP lifepo4 72v lithium golf cart batteries
The BMS also protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more.
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery;
Can be charged using most standard lead acid charges;
Parameters
| Item | Customized LFP lifepo4 72v lithium golf cart batteries |
| Brand Name | Manly |
| Model | MLP7225A |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 72V |
| Nominal Capacity | 25Ah |
| Capacity(Wh) | 1800Wh |
| Cycle Life | More than 3500 times |
| Monthly Self-Discharge | < 2% |
| Standard Charging | |
| Max.Charging Voltage | 84V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Charge Current@0.2C | 5A |
| Max Charge Current@1C | 25A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current@1C | 25A |
| Max. Continuous Current@1C | 25A |
| Max.Pulse Current@3C | 75A(<3s) |
| Discharging Cut-off Voltage | 50.0V |
| Structure | |
| Protection Level | IP65 |
| Cell Type | 3.2V Battery |
| Casing | ABS/Metal/Optional |
| Dimension (L*W*H) | Adjustable |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 72V 25Ah

Why Choose MANLY Battery?
Manly has passed ISO 9001:2015 quality and BSCI system approval and our products have got the ROHS, CE, UL, IEC, UN38.3 certifications. The battery products have the advantages of high energy density, high power density, small volume, light weight, long service life, low self-discharge, flexible and varied shapes, safety performance and so on.
12+ years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements
Warranty: 3 years standard Lithium Iron Phosphate Battery Warranty
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Where is your factory located? How can I visit there?
A: Our factory is located in Shenzhen, China. You can fly to Shenzhen directly, and we will pick you up. Welcome to visit our factory.
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks , mass production time needs 2 ~3 weeks.
Hot Tags: 72v lithium golf cart batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












