Features
Manufacturer 72v 20ah for electric scooter
Maintenance free
Internal cell balancing
ZERO maintenance fit and forget technology
Long cycle life: >2000times(10 times of Lead Acid batteries)
Parameters
| Item | Manufacturer 72v 20ah for electric scooter |
| Brand Name | Manly/OEM |
| Model | MLP72V20A |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 72V 22S |
| Rated Capacity | 20Ah |
| Energy | 1440Wh |
| Cycle Life | 3500+ times |
| Monthly Self Discharge | <2% |
| Standard Charging | |
| Max.Charging Voltage | 84V |
| Standard Charging Mode | Constant current /constant voltage |
| Charge Current(C) | 0.2C~0.5C |
| Max Charge Current(C) | 1C |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current(C) | 1C |
| Max. Continuous Current(C) | 1C |
| Max.Pulse Current(C) | 3C(<3s) |
| Discharging Cut-off Voltage | 50V |
| Operating Condition | |
| Charge Temperature | 0℃ to 45℃ |
| Discharge Temperature | -20℃ to 60℃ |
| Storage Temperature | 0℃ to 45℃ |
| Structure | |
| Protect | IP65 |
| Cell | 3.2V Lithium iron phosphate |
| Housing | Optional |
| Dimension (L*W*H) | as per your requirement |
| Design Life | 15 years |
Customized Services:
Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 72V 20Ah

Why Choose MANLY Battery?
Warranty: 3 years standard Lithium Iron Phosphate Battery Warranty.Repair or Replace: the first 1 year
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
Dimensional quality system, 110 QC staff, 100% inspection. The industry top 10 battery manufacturer, battery acquired CE, ROHS, UL, IEC62133, MSDS, UN38.3, etc.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q:What kind of after sales service would you provide ?
A:If you have any questions when using,just feel free to contact our technology department,we have 24 hours service.
Q: What charger do you recommend using?
A: We recommend a 84V lifepo4 battery charger.
Q: Can you ship the battery out of China?
A: Of course, we can ship to any country out of China, but could you please share your detailed address for the transportation way checking.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Hot Tags: manufacturer 72v 20ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












