Features
Large Capacity 72V 40Ah Lithium ion Battery Pack
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety,thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions.
No special configuration settings for parallels operations.
Our 72Ah LiFePO4 batteries are perfect for Electric bike/scooter/motorcycle/EV
Parameters
| Item | Large Capacity 72V 40Ah Lithium ion Battery Pack |
| Brand Name | Manly/OEM |
| Model | MLP72V40A |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 72V 22S |
| Nominal Capacity | 40Ah |
| Energy | 2880Wh |
| Cycle Life | 3500+ times |
| Self Discharge | <2% monthly |
| Standard Charging | |
| Max.Charging Voltage | 84V |
| Charging Mode | Constant current /constant voltage |
| Suggested Charge Current(A) | 8A~20A |
| Max Charge Current(A) | 40A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current(A) | 40A |
| Max. Continuous Current(A) | 40A |
| Max.Pulse Current(A) | 120A(<3s) |
| Discharging Cut-off Voltage | 50.6V |
| Operating Condition | |
| Charge Temperature | 0℃ to 45℃(32℉ to 113℉) |
| Discharge Temperature | -20℃ to 60℃(-4℉ to 140℉) |
| Storage Temperature | 0℃ to 45℃(32℉ to 113℉) |
| Structure | |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Cell & Format | Lithium iron phosphate&Customized |
| Casing | Optional |
| Max.Dimension (L*W*H) | as per your requirement |
Customized Services:
Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 72V 40Ah

Why Choose MANLY Battery?
1. We offer one-stop power solutions, which saves design time and cost for customer:
-- Pack design / External Case design / BMS design
2. Strict quality control system which enhances customers' competitiveness:
-- 100% PCM test by IQC
-- 100% Capacity test by OQC
3. Delivery on time & excellent service:
-- Fast Delivery in 10 days if stock
-- 2h response & 48h solution
4. Experienced R&D team, be customer's professinonal power solution consultant:
-- Comprehensive Battery Test Center (Safety and Reliable test)
-- Powerful ODM Ability to Afford Customized Design Requirement
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Hot Tags: 72v 40ah lithium ion battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













