Features
Customized Electric Motorcycle Scooter 72V 30Ah
Longer life compared to Lead-Acid battery
Over-Charging safety protection
Over-Discharging safety protection
NO FIRE, NO EXPLOSIONS
Parameters
| Item | lithium battery 72v 25a ebike battery |
| Brand Name | Manly/OEM |
| Model | MLP72V25A |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 72V |
| Nominal Capacity | 25Ah |
| Capacity(watt) | 1800W |
| Lifespan | >3500 times |
| Self Discharge | <2% |
| Standard Charging | |
| Max.Charging Voltage | 84V |
| Charging Mode | CCCV |
| Charge Current | 5A or Customized |
| Max Charge Current | 25A or Customized |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 25A or Customized |
| Max. Continuous Current | 25A or Customized |
| Max.Pulse Current | 75A(<3s) |
| Discharging Cut-off Voltage | 50V |
| Operating Condition | |
| Charge Temperature | 0℃ to 45℃@60±25% Relative Humidity |
| Discharge Temperature | -20℃ to 60℃@60±25% Relative Humidity |
| Storage Temperature | 0℃ to 45℃@60±25% Relative Humidity |
| Structure | |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Cell & Format | 3.2V LiFePO4 Battery |
| Casing | Optional |
| Max.Dimension (L*W*H) | Custimized |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 72V 25Ah

Why Choose MANLY Battery?
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
12+ years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 4-5 days for sample , it is according to quantity.
Q: What’s your payment term?
A: TT, L/C, West Union, etc.
Q: WHOW MUCH AMP HOURS DO I NEED?
A: It depends on your demand. How many Kwh you need battery to save? How many time you want the battery work per charging. Or how far your bike or car can move under per charging.
Hot Tags: lithium battery 72v 25a, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












