Features
72v golf cart battery for Electric Vehicle RV Camper van Boat AGV
BMS: Innovative battery system (BMS), fault prediction and health management improve inconsistencies that have occurred
Using the technology of LiFePO4(lithium iron phosphate) cell, superior safety, 3,500+ cycles, 100%DOD, under normal conditions
Wider operation temperature range:-20°C-60°C
Parameters
72v golf cart battery for Electric Vehicle RV Camper van Boat AGV | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP72V40A |
| Basic Parameter | |
| Rated Voltage | 72V |
| Standard Capacity | 40Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 2880Wh |
| Cycle Life | >3500 cycle |
| Self Discharge/Per Month | <2% |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 8A |
| Max Charing Current | 40A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 40A |
| Pulse discharge current | 80A (<3s) |
| Mechanical Data | |
Battery Shell![]() | ABS |
| Max Dimension | Adjustable |
| Connector | Adjustable |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Focus on the development and application of lithium batteries.
Safety comes first: We are committed to producing ultra-reliable, ultra-safe quality lithium batteries.
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
Customized bracket and core, protection plate assembly, strong and fall-proof more secure.
The Customers Feedbacks


More Applications of 72V Lithium Battery

FAQ
Q: What is the standard of package?
A: Export standard package or special package according to customer requirement.
Q: What is the delivery time if we place an order?
A: It depends on order quantities. Usually, we can deliver goods within 3 -5 working days for small orders, for more QTY. order, let's confirm when you place official order.
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: 72v golf cart battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China














