Features
High energy 72v forklift battery for home solar
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Excellent performance when charging and discharging
Parameters
High energy 72v forklift battery for home solar | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP72V20A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 72V |
| Capacity | 20Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 1440Wh |
| Cycle Life | >3500 cycle |
| Self Discharge/Per Month | <2% |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 4A |
| Max Charing Current | 20A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 20A |
| Pulse discharge current | 40A (<3s) |
| Mechanical Data | |
Battery Shell![]() | ABS/Metal/Adjustable |
| Battery Max Dimension | Adjustable |
| Connector | Adjustable |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Safety comes first: We are committed to producing ultra-reliable, ultra-safe quality lithium batteries.
Professional technical team: 12 years of experience in the lithium battery industry technical team, strive for excellence
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
Perfect system certification: each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification
The Customers Feedbacks


More Applications of 72V Lithium Battery

FAQ
Q: What is the delivery time if we place an order?
A: It depends on order quantities. Usually, we can deliver goods within 3 -5 working days for small orders, for more QTY. order, let's confirm when you place official order.
Q: Warranty?
A: 2% free products for batch orders
No warranty for samples
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: forklift battery for home solar, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













