Features
Heavy Duty Forklift Battery72V 40AH
1.Small volume, large capacity
2.Longer cycle life
3.High-temperature resistance
4.Lithium iron phosphate core material with higher safety performance
Parameters
| Battery item | Heavy Duty Forklift Battery72V 40AH, |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP7240A |
| Nominal Voltage | 76.8V |
| Nominal Capacity | 40AH |
| Charge Cut-off Voltage | 84V |
| Discharge Cut-off Voltage | 60V |
| Continuous Discharge Current | 45A |
| Discharge Peak Current | 90A |
| Charging way | CC/CV |
| Cycle Life | >3000 cycle @ 0.2C Charging/Discharging |
| Dimension | Can be customized |
| Charge Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature | -20 to + 60℃ |
| Humidity | 5% to 95% relative humidity |
| Shell | Black ABS Plastic |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/UN38.3/MSDS |
| Terminal | M8 |
| Waranty | 3 Years, enable to prolong |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Our service will be provided to customers during selling and after-sale
2. MANLY is a professional manufacturer with more than 12 years of experience specializing in lithium batteries.
3. Professional technical and service team, we are always doing our best to provide high-quality products and satisfying service.
4. We produce batteries of different specifications and strictly control the quality.
Customers Feedbacks

Applications Of 72V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: What are the application for the lifepo4 12V lithium deep cycle battery?
A: Wider used for marine, RV, backup power, golf cart, forklift, AGV, solar system and others where lead-acid is used.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: heavy duty forklift battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












