Features
Stacking Forklift Battery72V 50AH
1.Built in over current protection
2.Low self-discharge
3.Maintains higher voltage during discharge than lead acid
4.Excellent safety performance, no explosion, no fire;
5.Good storage characteristics
6.Good high or cold temp performance
Parameters
| Battery item | Stacking Forklift Battery72V 50AH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP7250A |
| Nominal Voltage | 76.8V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 84V |
| Discharge Cut-off Voltage | 60V |
| Continuous Discharge Current | 45A |
| Discharge Peak Current | 98A |
| Charging way | CC/CV |
| Cycle Life | >3000 cycle @ 0.2C Charging/Discharging ,Until 70% Capacity |
| Dimension | (OEM size) |
| Charge Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature | -20 to + 60℃ |
| Humidity | 5% to 95% relative humidity |
| Shell | Black ABS Plastic |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/UN38.3/MSDS |
| Terminal | M8 |
| Waranty | 3 Year, enable to prolong |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Professional lithium battery manufacturer with leading technology.
2.Make great efforts to develop new products and new technology.
3.There are 5 times inspections for each finished battery before the package.
4.High quality, super performance, best services, sincere cooperation.
Customers Feedbacks

Applications Of 72V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What charger do you recommend using?
A: We recommend a 14.4V lifepo4 battery charger.
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: Is this battery compatible with my own batteries?
A: Hello, we do not recommend connecting batteries of different brands since the BMS is different from the battery to the battery.
Q: Is there any tracking number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: stacking forklift battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












